[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Středočeský kraj


12. ročník Středočeského folklórního festivalu "Tuchlovická pouť 2005 "

Základní informace o dvanáctém ročníku festivalu
Logo festivalu
Logo festivalu
Ve dnech 6. - 8. května 2005 bude probíhat dvanáctý ročník Středočeského folklorního festivalu. Základní pořady se budou opět konat v obci Tuchlovice u Kladna, ale pořadatelé připravují opět některé pořady i mimo ni. Tato ojedinělá kulturní akce daného regionu si už našla své místo v srdcích mnoha pravidelných návštěvníků. V současné době je festival zařazen mezi nejvýznamnější folklorní festivaly v rámci celé republiky.
Letošní ročník festivalu je pořádán opět pod záštitou středočeského hejtmana Petra Bendla. Hlavními pořadateli festivalu jsou Folklorní sdružení České republiky, Pražská folklorní unie a obec Tuchlovice za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Krajského úřadu Středočeského kraje. Festivalu se účastní folklorní soubory z Čech, Moravy, Slovenska a ze zahraničí. Základ však tvoří soubory ze Středních Čech a z Prahy.
Úvodní představení festivalu proběhne v pátek (6. května) od 18,30 hodin v krásném prostředí kostela sv. Havla v Tuchlovicích komorním pořadem souboru Musica Rustica pod vedením T. Stavěla. V sále Městského kulturního střediska v Novém Strašecí (dříve sál hotelu DUO) budou mít od 20,00 hodin vystoupení domácí soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí a hostující soubory Musica Rustica z Prahy, Dyleň z Karlových Varů a Ondřejnica ze severomoravské Staré Vsi nad Ondřejnicí. Sobota (7. května) bude patřit dospělým souborům, přičemž dopoledne se soubory představí volnými vystoupeními před Českou hospodou a odpoledne bude možné zhlédnout v areálu bývalého letního kina hlavní program obsahující pořad PRAMENY Středočeského kraje se všemi zúčastněnými dospělými soubory. Večerní tancovačku, která proběhne v sále České hospody, doplní již tradiční taneční škola dvou hostujících souborů. Ve 20,30 hodin proběhne před Českou hospodou opakované loňské překvapení v podobě ohňostroje, který zajistil provozovatel hotelu Česká hospoda. Zajímavostí bude večerní vystoupení souborů Dyleň, Ondřejnica a Indonéská taneční skupina od 21,00 hodin opět v areálu bývalého letního kina. Večer zakončí v bývalém letním kině folklorní nokturno muzik všech souborů. Nedělní dopoledne a odpoledne (8. května) pak bude patřit stejně jako v minulých letech dětským souborům.
Letošního ročníku festivalu se zúčastní z dospělých souborů: Čtyřlístek z Nového Strašecí, Jarošáček a Jarošovci z Mělníka, Kamýčan z Kamýka nad Vltavou a Gaudeamus, Mateník a Moták z Prahy, věnující se ryze českému folklóru se zaměřením na Střední Čechy. Výjimku budou tvořit dva pražské soubory, a to Rosénka, zabývající se jihomoravským a slováckým folklorem a Šarvanci, předvádějící slovenský folklor. Hosty festivalu budou soubory Musica Rustica a Malá česká muzika Jiřího Pospíšila z Prahy, Dyleň z Karlových Varů a Ondřejnica z lašské Staré Vsi nad Ondřejnicí. Perličkou je pro letošní ročník již zmíněný soubor Indonéská taneční skupina, která se představí pouze v sobotním podvečerním programu.
Při nedělních vystoupení se představí jako obvykle dětské soubory. Ze středočeských dětských souborů předvedou středočeský folklor soubor Vonička z Čestlic a pražské soubory Klíček s muzikou Hájíček, Kytice, Lučinka, muzika Notičky a soubor Vrbina. Soubor Rosénka představí jihomoravský a slovácký folklor a soubor Limborka zase slovenský folklor.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Festival podpořili OSA Praha, Halo Noviny, CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice ČR a další.

Zpracoval: Vladimír Sochor 15.4.2005

Kontakty:
Vladimír Sochor v. r., tajemník festivalového výboru, v.sochor@tiscali.cz, 602 502 185 (mobil), 313 573 444 (domů - večer)
Bohumil Chochola - ředitel festivalu, Tel.: 604 384 424, E-mail: gymn.novstra@iol.cz
Z programu:
Folklorní sdružení CR, Pražská folklorní unie a obec Tuchlovice za finanční podpory MK CR, MŠMT ČR a Krajského úřadu Středočeského kraje pořádají pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla 12. ročník Středočeského folklórního festivalu " Tuchlovická pouť 2005 "
Nové Strašecí 6. května a Tuchlovice 6. - 8. května 2005
Pátek 6. května 2005

18,30 hodin - kostel, Tuchlovice - "Kdo chce býti veselý"
hraje a zpívá soubor Musica Rustica pod vedením Tomáše Stavěla

20,00 hodin - Městské kulturní středisko (kulturní dům DUO), Nové Strašecí - "Vítejte u nás"
vystoupení souboru Čtyřlístek a hostů festivalu

Sobota 7. května 2005

10,00 - 12,00 hodin - volná vystoupení zúčastněných souborů v obci Tuchlovice

14,00 hodin - přírodní kino, Tuchlovice - "S písní a tancem nejen po Cechách, Moravě a Slovensku" hlavní program včetně pořadu PRAMENY Středočeského kraje - vystoupení dospělých souborů

19,00 hodin - přírodní kino, Tuchlovice - "Škola lidových tanců"
pro zájemce budou své tance vyučovat zástupci hostujících souborů

20,00 hodin - sál České hospody, Tuchlovice - "Pouťová tancovačka"
k tanci a poslechu hraje kapela Na Laure M.Holana

20,30 hodin - prostranství před Českou hospodou, Tuchlovice - "Ohňostroj"
představení zajistil provozovatel hotelu Česká hospoda

21,00 hodin - přírodní kino, Tuchlovice - "Od všeho trochu"
představení souborů Dyleň, Ondřejnica a Indonéská taneční skupina

23,00 hodin - přírodní kino, Tuchlovice - "Dostaveníčko pod lipami"
folklórní nokturno dospělých souborů a muzik

Neděle 8. května 2005

10,00 - 12,00 hodin - volná vystoupení zúčastněných dětských souborů v obci Tuchlovice

14,00 hodin - přírodní kino, Tuchlovice - "Přijeli jsme na pout"
přehlídka dětských středočeských souborů
Účinkující :
Pátek + Sobota
soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí
soubor Dyleň z Karlových Varů
soubor Gaudeamus z Prahy
soubor Indonéská taneční skupina (Indonésie)
soubor Jarošáček z Mělníka
soubor Jarošovci z Mělníka
soubor Kamýčan z Kamýku nad Vltavou
muzika Malá česká muzika Jiřího Pospíšila
soubor Mateník z Prahy
soubor Moták z Prahy
soubor Musica Rustica z Prahy
soubor Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí
soubor Rosénka z Prahy
soubor Šarvanci z Prahy

Neděle
muzika Hájíček z Prahy
soubor Klíček z Prahy
soubor Kytice z Prahy
soubor Limborka z Prahy
soubor Lučinka z Prahy
muzika Notičky z Prahy
soubor Rosénka z Prahy
soubor Vonička z Čestlic
soubor Vrbina z Prahy
Soubor Gaudeamus na Tuchlovické pouti 2004
Soubor Gaudeamus na Tuchlovické pouti 2004

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 1 názor)
Sissi03.05.2005 v 09:33
Tuchlovická pouť je skvělá věc, na jeden víkend se člověk vrátí o stoustu let zpátky, jako by se na ten víkend zastavil čas. Doufám, že to takhle bude i nadále. Jen aby letos vyšlo hezké počasí!!!

Zveřejněno 14.04.2005 v 22:52 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm