[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Středočeský kraj


Historie festivalu Mělnický vrkoč

Mělník

První ročník folklorního festivalu pod názvem "Mělnický Vrkoč" uspořádal folklorní soubor z Mělníka v roce 1978 (navázal na regionální přehlídky souborů středočeského kraje) a konal se každoročně až do roku 1982. V roce 1987 se soubor pokusil o obnovu festivalu. Pro nedostatek finančních prostředků se festival již dále nekonal.

Opět byl festival obnoven v roce 1998 ve spojitosti s konáním České zemské přehlídky dětských folklorních souborů, která se koná každé dva roky (takže vždy sudý rok).

V zájmu vytvoření tradice v podvědomí diváků se od roku 2001 festival koná každý rok. V lichých letech je rozšiřován o další taneční a hudební historické formy (baroko,renesance, etnická hudba).

V zájmu udržení této tradice bylo v roce 2000 založeno sdružení "Mělnický Vrkoč .

Členy sdružení Mělnický Vrkoč se staly folklorní soubor Jarošovci Mělník, Sdružení rodičů a přátel dětského folklorního souboru Jarošáček Mělník, Nové divadlo Mělník a Okresní muzeum Mělník, kteří jsou již mnoho let součástí kulturního života města Mělníka.

Aktivity sdružení Mělnický Vrkoč jsou zaměřeny především pro děti a mládež. Spojení výchovy k poznávání a uchovávání lidových tradic, poznávání tradic z jiných oblastí České republiky i ze zahraničí zejména v oblasti taneční a hudební, je nejen vhodnou alternativní nabídkou náplně volného času, ale díky soustavné a pravidelné činnosti je v neposlední řadě i péčí o zdravý tělesný rozvoj dětí a mládeže. A snad je i kamínkem výchovy k národní hrdosti a současně úcty a toleranci k odlišným tradicím.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 24.05.2004 v 09:23 hodin


Copyright 1998-2021 © Luděk Šorm