[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Středočeský kraj


Poutní místo Stará Boleslav [ Poutní místo ]

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Děkanský kostel sv. Václava s kapitulním kostelem sv. Kosmy a Damiána

Nejstarší a spolu s příbramskou Svatou Horou také nejvýznamnější poutní místo Čech se nachází na pravém břehu Labe asi 13 km od severovýchodního kraje Prahy.
Historie Staré Boleslavi sahá do 1. poloviny 9. století, kdy zde založil své sídlo Boleslav, bratr kníže Václava. Zde pak zemřel český kníže sv. Václav mučednickou smrtí a v zaniklém kostele sv. Kosmy a Damiána byl pohřben. Jeho ostatky byly později přeneseny na Pražský hrad. Legenda praví, že v okamžiku své smrti měl sv. Václav u sebe kovový mariánský obraz, původně dar sv. Metoděje jeho babičce sv. Ludmile. Sluha pak po jeho smrti ukryl ikonu do země. Později ji jakýsi zbožný sedlák vyoral a okolo roku 1160 byla na místě nálezu postavena kaple. Ta byla roku 1617přestavěna do nynější podoby. O poutní místo a jeho tradici pečuje kolegiátní kapitula.
Kostel sv. Václava s přilehlým kostelíkem sv. Klimenta leží v blízkosti labského mostu, na druhém konci stojí staroboleslavská dominanta - raně barokního poutního kostela Nanebevzetí Panny s bývalou jezuitskou a proboštskou residencí. Kostelík sv. Klimenta původně románský tribunový kostel z 11. století, byl barokně upraven. Uvnitř jsou cenné nástěnné malby z doby kolem roku 1175, představující postavy apoštolů, alegorické figury a svatoklimentskou legendu. Obvodové zdivo a věž kostela sv. Václava pocházejí z 12. století. Nejstarší částí je rozlehlá románská krypta z 12. století zaklenutá na 32 sloupů.
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie, jedna z prvních barokních staveb na našem území, byl postaven v letech 1617 až 1623 podle návrhu G. M. Filippiho. Hlavní průčelí později upravil K. I. Dientzenhofer. Sochařská výzdoba pochází z roku 1737. V chrámu je uchován výše zmíněný mariánský obraz, tzv. Paládium (záštita) země české, cíl mariánských poutí. Je to gotický měděný reliéf Madony staroboleslavské, v dnešní podobě z přelomu 14. a 15. století. Je asi 19 cm vysoký a 14 cm široký, vypouklý a částečně pozlacený. Roku 1674 byla z Prahy do Staré Boleslavi zřízena tzv. Svatá cesta, doprovázená původně 44 jednotnými barokními výklenkovými kapličkami.

Hlavní poutě:
15. 8. (Nanebevzetí Panny Marie), neděle před a po 15. 8.
1. neděle v červenci
neděle 8. 9. (Narození Panny Marie)
28. 9. a poslední neděle v září - svatováclavská pouť


Literatura:

60 POUTNÍCH MÍST do kapsy
Petr Dvořáček
Ingrid Hanzlíková

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Poutní místo
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 21.01.2005 v 11:09 hodin


Copyright 1998-2023 © Luděk Šorm